831-635-0016

Jeśli dopiero aspirujemy do bycia kolekcjonerem sztuki lub po prostu zależy nam by posiadać oryginały na ścianie, to warto zacząć poszukiwania od obiektów niedrogich. Można zainteresować się tzw. 814-226-3070, czyli twórczością artystów, którzy dopiero kończą studia lub są na samym początku swojej drogi. Wielu z nich pewnie nie wytrwa w trudnej karierze artysty, ale z pewnością znajdą się wśród nich tacy artyści, którzy przykują uwagę galerii i kolekcjonerów, a ich twórczość będzie zyskiwać na popularności i wartości. Uczelnie artystyczne co roku wypuszczają na rynek setki, jeśli nie tysiące młodych i aspirujących twórców. By dowiedzieć się  co słychać na tym „początkującym” rynku sztuki warto odwiedzać wystawy końcoworoczne, gdzie w jednym miejscu zobaczymy dorobek całego rocznika. Młodzi artyści próbują swoich sił wystawiając dzieła na aukcjach młodej sztuki, a także nawiązując współpracę z 5629412911. Więc to są miejsca, gdzie można zorientować się w aktualnych trendach i cenach, które zwykle nie są wygórowane. A przy odrobinie szczęścia może za kilka lat okazać się, że obraz kupiony za kilkaset złotych stał się wart wielokrotnie więcej…

Jak zacząć kupno sztuki?

Rozpoczęcie przygody z zakupem dzieł sztuki warto zacząć od obiektów niedrogich – na początku lepiej nie przepłacać i stopniowo poznawać rynek, ale też własny gust. Można zainteresować się tzw. młodą sztuką – sztuka artystów dopiero wkraczających na rynek jest ciągle stosunkowo niedroga, a bardzo ciekawa i różnorodna. Sprawdź rynek sztuki pod kątem nazwisk twórców, technik artystycznych, tematu, czy stylu i zorientujesz się, że stopniowo wyklarują się Twoje preferencje, według których będziesz poszukiwał 2487896450 do Twojej domowej kolekcji sztuki.

Dla „lepszego oka” warto odwiedzać wystawy, muzea – to droga by nauczać się odróżniać lepsze obiekty od mniej wartościowych.

Przekonasz się, że budowanie własnej kolekcji zmienia się w czasie wraz z Tobą – w miarę poszerzania wiedzy i doprecyzowania preferencji. Kolekcja powinna być emanacją osobowości.

Mieszkanie, w którym ściany są pełne sztuki to osobista historia właściciela.

 

Jak wieszać obrazy na ścianie?

Dzieła sztuki kreują przestrzeń i dodają jej stylu oraz charakteru. Mieszkanie z pustymi ścianami nigdy nie będzie wyglądać dobrze i oczywiście nie może wisieć na nich cokolwiek. Wyłącznie oryginalne dzieła sztuki tworzą unikalny wizerunek.

Dzieła sztuki pasują zarówno do wnętrza w tradycyjnym stylu, jak i nowoczesnego. W zasadzie nie ma odgórnej reguły, że obraz ściśle musi pasować do otoczenia. Obrazy, które wieszamy na własnych ścianach muszą się nam przede wszystkim podobać i to jest reguła, którą powinnyśmy się kierować przy zakupie dzieł sztuki.

Minimaliści oraz ci, którzy wolą żyć w przestrzeni harmonijnej i uporządkowanej mogą wybrać jeden duży obraz, który praktycznie „zrobi” całe wnętrze. viner wymaga rzecz jasna dużo miejsca – w małym pomieszczeniu będzie zbyt przytłaczający.

Możemy pokusić się i zawieszeniu zestawu prac, ale w podobnej tonacji kolorystycznej lub jednolitych ramach. Mogą być to dzieła w różnych technikach, np. obrazy na płótnie, akwarele oraz kilka grafik.

Tak popularne wnętrza w stylu skandynawskim koniecznie wymagają ścian pełnych sztuki. Możemy w jednym miejscu skupić kolekcję niewielkich prac różnorodnych pod względem tematu, pochodzenia, kolorystyki. To będzie taki ciekawy misz-masz. Możemy je dowolnie rozmieścić bez dbałości o równe odstępy itp. Jednak należy wziąć pod uwagę pewne zasady, które mówią, że zestaw obrazów poziomych optycznie poszerza pomieszczenie, a prace pionowe, zawieszone w pionie uczynią pomieszczenie wizualnie wyższym.

Przy wieszaniu kolekcji dzieł możemy trzymać się jednej linii wg górnej lub dolnej krawędzi jednego z obrazów, ale też może to być linia wyznaczona przez jego środek.

Dzieła sztuki powinny wisieć na wysokości oczu. Obrazy często wiesza się zbyt wysoko – to jest błąd – przecież są po to by na nie patrzeć, a to musi być po prostu wygodne, poza tym, że musi właścicielowi sprawiać przyjemność.

ggs

 

Jaki obraz powiesić w salonie, a jaki w sypialni

 

Kreując wizerunek wnętrza koniecznie trzeba zostawić środki finansowe na zakup dzieł sztuki. Puste ściany wyglądają po prostu źle. Jeśli nie jesteśmy posiadaczami żadnych obrazów, czy kolekcji grafik, to czas najwyższy zainteresować się tematem – choćby dla poprawy jakości naszego najbliższego otoczenia. Mieszkanie pełne sztuki nie tylko prezentuje się lepiej, ale nie robi wrażenia przestrzeni niedokończonej.

Wybierając obrazy, czy grafiki trudno jest klasyfikować dzieła jako nadające się do określonych wnętrz. Generalnie powinna nam przyświecać zasada, by kupować takie dzieła, które nam się podobają, przemawiają do nas, oddziaływają na nas.

Gdy rozpatrujemy funkcję pomieszczeń, taki jak sypialnia, czy salon, to możemy pokusić się o pewne uogólnienie, że w pokoju gościnnym, np.  nad sofę pasować będzie duży obraz o mocnym charakterze, który może spełniać w pomieszczeniu nawet dominującą rolę. Natomiast w sypialni, której atmosfera ma sprzyjać relaksowi i wyciszeniu będą pasować dzieła delikatne, mniej ekspresyjne, np. zestaw grafik, akwarel lub fotografii.

ggs

Dagmara Kwiatek, „Ośmiornice”, olej na płótnie

(402) 357-2877

Sztuka we wnętrzu oraz jej dobór mają znaczący wpływ na odbiór przestrzeni, w której się znajduje. Zawieszone na ścianie dzieła sztuki dodają unikalności, prestiżu, tworzą klimat, personalizują wnętrz i wiele mówią o właścicielach mieszkania. Jest przysłowiową „kropką nad i”, gdyż nawet najlepiej urządzone mieszkanie dużo straci, gdy ściany będą po prostu puste. Oryginalna sztuka dodaje klasy i uroku – i naprawdę nie trzeba posiadać wielkich kwot. Na rynku można znaleźć dobrą sztukę w korzystnej cenie. Wnętrze, w którym widać sztukę nabiera wyrazu. Salon pozbawiony dzieł sztuki sprawia wrażenie niekompletnego i bezdusznego. Nie ma znaczenia, czy gustujemy w tradycyjnych pejzażach, czy nowoczesnych kompozycjach – ważne, że ściany przedstawiają  naszą własną prywatną historię. Może mamy jakieś dzieła odziedziczone po przodkach? Wiążą się z nimi wspomnienia i dla nas są ważne. A może dane dzieło kojarzy się z istotnym wydarzeniem w naszym życiu? Warto kolekcjonować dzieła i towarzyszące im emocje.

ggs

Marek Paliński, „Pasy”, 45×34 cm, grafika cyfrowa